עו”ד גלית רוטנברג ב- YNET: מחיר הקרב המשפטי של אהוד אולמרט

אולמרט לאחר הזיכוי צילום: רויטרס

בין יתר שיקולי הענישה ייכלל גם המשפט הארוך והיקר שניהל ראש הממשלה לשעבר. יש לכבד את מלחמתו של הנאשם, ודאי שלא להענישו בגינה. כניעה הייתה מוצא קל בהרבה

בימים הקרובים יישמעו הטיעונים לעונש בעניינו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. למרות שאולמרט זוכה מהאישומים המרכזיים, דינו עדיין עתיד להיגזר, ובית המשפט ישקול את שיקולי הענישה השונים, ובהם המשפט הארוך והיקר שנוהל בעניינו.

במשפטים בהם הנאשם מזוכה מעיקר האישומים נגדו, היינו מצפים שבתי המשפט לא יחשיבו את ניהול המשפט לחומרת הנאשם, כי הרי הנאשם לא “בזבז” את זמנו של בית המשפט ואת הכסף הציבורי שמימן את ניהול המשפט. במילים אחרות, בחירתו של הנאשם לנהל את המשפט הייתה “מוצדקת”. ההיפך הוא הנכון: נראה אך הוגן והולם, שעצם הזיכוי דווקא יביא להקלה בעונשו של הנאשם, על שנאלץ להתמודד מול אישומים, שנמצאו בדיעבד בלתי מוצדקים.

לכן יפליא ודאי לשמוע, כי אף במקרים כאלו, בהם מזוכים נאשמים מהעבירות המרכזיות בהן הואשמו, עולות לפרוטוקול ולא לפרוטוקול, אמירות של שופטים, לפיהן הנאשם יכול היה להגיע להסדר טיעון לגבי חלק מהעבירות (אלו בהן הורשע), ולחסוך את הזמן השיפוטי שנדרש לבירורן. לכן, אף במקרים של זיכויים חלקיים, השאלה של חלופת הסדר הטיעון שלא מומשה, עומדת בחלל האוויר בעת גזירת הדין.

להמשך קריאה באתר “ynet”