לאינטרנט חוקים משלו – והוא עומד להכריע את עולם המשפט

ההתמודדות של המשפט עם הטכנולוגיה די מביכה – היא הרגולטור החדש. כוחות השוק, במדינת הרשת, מסדירים את הנורמות לפי הצרכים של ציבור המשתמשים

מאת: עו”ד גיל דחוח

בעשרות השנים האחרונות אנו הולכים ומתרגלים לעובדה שהמשפט שולט בכל. המקור הנורמטיבי לקביעת נורמות הוא בית המשפט ולא המחוקק. החלטות משפטיות קובעות את סדר היום הציבורי בכל תחום. היועץ המשפטי לממשלה הופך לפקיד החזק ביותר ברשויות השלטון והיועצים המשפטיים מנהלים את החברות בפועל.

ואולם, בשנים האחרונות נדמה שמסתמן שינוי ואנחנו עומדים להמליך את הטכנולוגיה כמלך החדש השולט בחיינו.

לאינטרנט חוקים משלו ולטעמי ההתמודדות של המשפט עם הטכנולוגיה די מביכה ואותה טכנולוגיה קרובה להכניע אותו. היא הרגולטור החדש. כוחות השוק, במדינת הרשת, מסדירים את הנורמות לפי הצרכים של ציבור המשתמשים.

המשפטנים חשבו בתחילה להסדיר את הנורמות של הרשת בכלים המשפטיים. מהר מאוד הם הבינו שהם נוחלים מפלה כמעט בכל שטח שניסו להסדיר אותו באמצעים משפטיים מיושנים.

בתעשיית המוסיקה מיליוני שירים הורדו חינם מאתרי השיתוף. מודל זכויות היוצרים המשפטי נכשל ברשת ונולדו מודלים עסקיים אחרים, המצליחים לאכוף את זכויות היוצרים בהצלחה גדולה יותר.

בבתי משפט ניהלו שנים רבות מאבקים על זכויות שידור של הכדורגל האנגלי בפריימר ליג. באותה תקופה שבה נוהלו הליכים משפטיים, נמצאו כ-200 אתרים ששידרו בצורה פיראטית את השידורים של הפריימר ליג וגם כאן הטכנולוגיה תסדיר את הנורמה ולא הרגולציה של ‘זכויות יוצרים’.

להמשך הכתבה באתר”the marker”